Bootcamp för hantverksföretagare

12.12.2016 kl. 10:03
En av Nylands Hantverks målgrupper är hantverksföretagare – både sådana som har hantverket som sin huvudsyssla och sådana som gör det vid sidan av något annat. Flera av föreningens aktiviteter finns till för att stödja och utveckla hantverksföretagarna.

I fjol arrangerade Nylands Hantverk tillsammans med Österbottens, Åbolands och Ålands hantverkarföreningar ett 48 timmars bootcamp. Under dessa intensiva timmar diskuterade hantverksföretagare olika frågeställningar kring kreativitet och företagande.

- Hantverkare jobbar ofta ensamma. Det händer att man fastnar och helt enkelt inte kommer framåt. Vi pratade mycket om hur man kommer vidare. Alla fick presentera sig och berätta om något de kört fast med, och så kunde de andra ge input på hur man kunde lösa det, berättar verksamhetsledare Ann-Katrin Finell.

Hantverkare från hela Svenskfinland deltog i evenemanget och kunde åka därifrån med både nya erfarenheter och nya vänner. Bootcampen får en fortsättning i form av en föreläsningsserie. Men också andra aktiviteter i samarbete med hantverksföretagare finns på agendan, exempelvis popup-shoppar.

Nylands Hantverk har utöver hantverksföretagarna två breda målgrupper: barn och seniorer. Ann-Katrin poängterar att det är viktigt att barn får vara kreativa och prova olika hantverk på svenska. För seniorerna är hantverket ofta ett sätt att träffa andra och få sitta och prata.

- Jag minns en diskussion kring mattrasor och om man ska riva eller klippa mattrasor. Det finns många åsikter. Det är otroligt vad folk kommer ihåg när de sitter och gör med händerna, hur mycket annat det föder.

Nylands Hantverk är medlem i förbundet för hemslöjd och konsthantverk Taito rf och finns i hela svenskspråkiga Nyland, från Hangö till Lovisa. Bland kurserna hittar man bland annat stickcaféer och virkning i Borgå, Lovisa och Tessjö samt en silverkurs i Ekenäs. Under sommaren 2017 kommer två sommarläger för barn att arrangeras i Kuggom och Pojo.

- En av våra största utmaningar är att vi verkar på ett så stort område. Vi försöker hitta på verksamhet i alla delar, berättar Ann-Katrin.

Ann-Katrin konstaterar att det ändå är lätt att hålla kontakt via sociala medier och att det bästa med att vara verksamhetsledare är att man får jobba med folk som har en passion för hantverk.

Läs mer

Läs mer om Nylands hantverk.

Årtal

1982 grundades Nylands Hantverk

Siffror

170 medlemmar har Nylands hantverk.

När distributionen blir för dyr riskerar tidskrifterna att tystna

ARTIKEL. De svenskspråkiga tidskrifterna i Finland är en viktig del av demokratin, bildningen och den finlandssvenska kulturen. För att tidskrifterna också i framtiden ska kunna ge plats för fördjupning, sakkunskap och samhällsdebatt behövs långsiktiga stödformer och ett riktat distributionsstöd för ideella tidskrifter.Läs mera »
05.10.2026 kl. 13:40

Gemenskap, profiler och samarbeten

INGÅNGEN. De tre orden gemenskap, profiler och samarbeten står i fokus i Förbundsarenans nya projekt Civilsamhällets GPS, som lanserades förra veckan. Under de kommande knappa två åren kommer projektet att kartlägga det finlandssvenska civilsamhällets strukturer och behov, och samtidigt skapa bättre förutsättningar för samarbete och gemensamma lösningar. Läs mera »
05.10.2026 kl. 07:00

Civilsamhällets organisationskarta ska synliggöra förbunden i Finland

NYHET. Förbundsarenan genomför en omfattande kartläggning av det svenskspråkiga civilsamhällets strukturer, finansiering och behov. Resultatet blir en organisationskarta som ska synliggöra aktörernas verksamhet, roller och relationer samt skapa bättre förutsättningar för samarbete och långsiktiga lösningar. Projektet finansieras av Svenska kulturfonden.Läs mera »
30.09.2026 kl. 11:55

Funk. är årets tidskrift 2026

Priset Årets tidskrift tilldelas i år tidskriften Funk. En enhällig jury valde vinnaren bland 21 bidrag.Läs mera »
21.09.2026 kl. 09:00

AI handlar inte om verktyg – det handlar om hur vi tänker

BLOGG. AI förändrar inte bara vilka verktyg organisationer använder. Det förändrar också hur vi fattar beslut, granskar information och bygger kompetens. Det skriver Kira Sjöberg från GOODIN Academy om i sin blogg.Läs mera »
07.09.2026 kl. 11:49

Vad är ditt förbunds superkraft?

INGÅNGEN. Alla organisationer har en superkraft, men den behöver inte vara samma som någon annans. Efter Organisationskonferensen i Tammerfors reflekterar Emilia Juslin över hur förbundens olika styrkor kan göra hela det finlandssvenska civilsamhället starkare.Läs mera »
07.09.2026 kl. 09:33

Civilsamhället behöver stabil finansiering för att fortsätta bära samhället

ARTIKEL. Förbundsarenan lyfter i september fram behovet av långsiktiga och rättvisa förutsättningar för civilsamhället. Förbund och föreningar spelar en avgörande roll för välfärd, demokrati, delaktighet och beredskap i Finland.Läs mera »
31.08.2026 kl. 15:48

Vem är årets ordförande 2026?

NYHET. Nu är det dags att nominera kandidater till Årets ordförande 2026. Priset lyfter fram engagerat och demokratiskt ledarskap. Vem tycker du förtjänar att uppmärksammas i år?Läs mera »
01.09.2026 kl. 08:45

Natascha Yli-valkama är praktikant vid Förbundsarenan under hösten

NYHET. Under hösten 2026 förstärks Förbundsarenans team av Natascha Yli-valkama, som gör praktik hos oss under perioden september till november.Läs mera »
02.09.2026 kl. 08:00