Gratis programvaror åt förbund når allt fler

06.03.2018 kl. 09:44
PÅ TAPETEN: Är ditt förbund redan registrerat i TechSoup? Visste du att alla ideella föreningar och stiftelser, alltså också ditt förbund, kan få nästan gratis programvaror via sidan?

Text: Laura Oksanen

TechSoup är ett globalt, icke vinstdrivande nätverk som både donerar och erbjuder billigare programvaror åt föreningar. I Finland är det Allianssi som erbjuder tjänsten åt föreningar och förbund, som en tjänst från en organisation till andra organisationer. 

Namnet TechSoup har utvecklats från tanken kring soppkök, där man delar ut mat till mindre bemedlade. Men istället för mat är det programvaror man delar ut åt föreningar, därav namnet TechSoup.  

Alla registrerade föreningar eller stiftelser oberoende storlek kan ansöka om donationer från TechSoup, det enda kravet är att organisationen ifråga inte håller på med diskriminering.  

För att få tillgång till donationerna bör man registrera sig på techsoup.fi, vilket är gratis. Efter det valideras registreringen, vilket innebär att man kontrollerar ifall föreningen ifråga ifyller kraven.  

För tillfället är elva företag med (Adobe Creative Cloud, Amazon Web Services, Autodesk, BitDefender, Box, CleverReach, Google, Microsoft, O & O Software, Symantec Desktop, Symantec Enterprise och Tableau)  

Betydande rabatter 

Största delen av produkterna kan beställas rakt från techsoup.fi, som fungerar som vilken som helst nätbutik. Priserna på en programvara kan dock vara hela 96 procent billigare om den beställs via Techsoup. Till exempel kan man få 60 procent rabatt på Adobes Creative Cloud -program eller Microsoft Office 365 -molntjänst helt gratis.  

- Det lönar sig absolut, säger Ilona Sammaljärvi från Allianssi. Man kan spara stora pengar och också få redskap att utveckla sin förening som man annars kanske inte skulle ha råd med. 

Ilona arbetar för tillfället ensam med Techsoup i Finland och berättar att kunskapen om det globala nätverket sakta men säkert håller på och spridas. 

- Föreningar tipsar varandra om Techsoup och såklart försöker jag marknadsföra det då jag kan, men jag har inte en stor marknadsföringsbudget. Därför hoppas jag att alla skulle hjälpas åt med att sprida budskapet, för tyvärr hör man ännu om sådana föreningar som till exempel hunnit skaffa Microsoft Cloud för en dyr peng precis innan de fått veta om Techsoup.  

Ilona ordnar också en del utbildningar kring de program som erbjuds via Techsoup.  

- Det är ju ingen idé med att skaffa ett program om man sedan inte kan använda det på ett smart sätt, så då det finns resurser försöker jag ordna utbildningar åt föreningar så att de kommer igång. Men jag uppmanar också organisationer att själv ordna utbildning enligt möjlighet.                                               

För tillfället finns techsoup.fi-sajten bara på finska, men enligt Ilona borde det så småningom också dyka upp en svenskspråkig version. 

- Allt finns redan översatt då Techsoup också verkar i Sverige, det gäller bara att överföra till den finska sidan. Detta är något jag har på min To do-lista. 

 

Läs också

Ann-Katrin Finells På bordet-kolumn: Papper och arbetsglädje

 

När distributionen blir för dyr riskerar tidskrifterna att tystna

ARTIKEL. De svenskspråkiga tidskrifterna i Finland är en viktig del av demokratin, bildningen och den finlandssvenska kulturen. För att tidskrifterna också i framtiden ska kunna ge plats för fördjupning, sakkunskap och samhällsdebatt behövs långsiktiga stödformer och ett riktat distributionsstöd för ideella tidskrifter.Läs mera »
05.10.2026 kl. 13:40

Gemenskap, profiler och samarbeten

INGÅNGEN. De tre orden gemenskap, profiler och samarbeten står i fokus i Förbundsarenans nya projekt Civilsamhällets GPS, som lanserades förra veckan. Under de kommande knappa två åren kommer projektet att kartlägga det finlandssvenska civilsamhällets strukturer och behov, och samtidigt skapa bättre förutsättningar för samarbete och gemensamma lösningar. Läs mera »
05.10.2026 kl. 07:00

Civilsamhällets organisationskarta ska synliggöra förbunden i Finland

NYHET. Förbundsarenan genomför en omfattande kartläggning av det svenskspråkiga civilsamhällets strukturer, finansiering och behov. Resultatet blir en organisationskarta som ska synliggöra aktörernas verksamhet, roller och relationer samt skapa bättre förutsättningar för samarbete och långsiktiga lösningar. Projektet finansieras av Svenska kulturfonden.Läs mera »
30.09.2026 kl. 11:55

Funk. är årets tidskrift 2026

Priset Årets tidskrift tilldelas i år tidskriften Funk. En enhällig jury valde vinnaren bland 21 bidrag.Läs mera »
21.09.2026 kl. 09:00

AI handlar inte om verktyg – det handlar om hur vi tänker

BLOGG. AI förändrar inte bara vilka verktyg organisationer använder. Det förändrar också hur vi fattar beslut, granskar information och bygger kompetens. Det skriver Kira Sjöberg från GOODIN Academy om i sin blogg.Läs mera »
07.09.2026 kl. 11:49

Vad är ditt förbunds superkraft?

INGÅNGEN. Alla organisationer har en superkraft, men den behöver inte vara samma som någon annans. Efter Organisationskonferensen i Tammerfors reflekterar Emilia Juslin över hur förbundens olika styrkor kan göra hela det finlandssvenska civilsamhället starkare.Läs mera »
07.09.2026 kl. 09:33

Civilsamhället behöver stabil finansiering för att fortsätta bära samhället

ARTIKEL. Förbundsarenan lyfter i september fram behovet av långsiktiga och rättvisa förutsättningar för civilsamhället. Förbund och föreningar spelar en avgörande roll för välfärd, demokrati, delaktighet och beredskap i Finland.Läs mera »
31.08.2026 kl. 15:48

Vem är årets ordförande 2026?

NYHET. Nu är det dags att nominera kandidater till Årets ordförande 2026. Priset lyfter fram engagerat och demokratiskt ledarskap. Vem tycker du förtjänar att uppmärksammas i år?Läs mera »
01.09.2026 kl. 08:45

Natascha Yli-valkama är praktikant vid Förbundsarenan under hösten

NYHET. Under hösten 2026 förstärks Förbundsarenans team av Natascha Yli-valkama, som gör praktik hos oss under perioden september till november.Läs mera »
02.09.2026 kl. 08:00