Hur gör ett förbund utan resurser?

03.09.2018 kl. 14:14
PÅ BORDET. Stora frågor gällande resurser för verksamheten är på bordet hos Finlands Svenska Socialförbund, skriver ordförande Anna Lena Karlsson-Finne.

Text: Anna Lena Karlsson-Finne

Hur skall en liten svensk organisation synas och nå ut till både medlemmar och allmänheten? Hur och varifrån skall en organisation få pengar för att kunna fungera och ha verksamhet? Kan en organisation fungera på (nästan) frivillig basis? Det här är frågor som Finlands Svenska Socialförbunds styrelse varit tvungen att fundera på under de senaste åren.

Vi vill fortsätta vår verksamhet och vi vet att vi behövs mer än någonsin tidigare, men frågan är hur.

Finlands Svenska Socialförbund (Fssf) hade ännu för några år sedan en heltidsanställd verksamhetsledare, men sedan bestämde dåvarande RAY (nuvarande STEA) att vår verksamhet inte platsade in i deras utdelningsprinciper och lämnade oss helt utan pengar. Det ledde till att vi inte mera kan ha någon anställd.

Socialförbundet fungerar i hela Svenskfinland, också på Åland, och vår verksamhet strävar till att sammanföra svenskspråkiga personer verksamma inom det sociala området i Finland, att förbättra deras teoretiska och praktiska insikter inom det sociala området, att gynna ett organiserat samarbete mellan olika sektorer, yrkesgrupper och förtroendevalda inom det sociala området samt att delta i samhällsbyggandet i frågor som berör det sociala området.

I dag då social- och hälsovårdssektorn i vårt land är under stora förändringar och den svenska servicen inom den sektorn är allt mer hotad tycker vi att behovet av en organisation som vår är större än någonsin. Vi svenskspråkiga som jobbar inom den här sektorn behöver varandra och vi behöver egna nätverk och egna utbildningar.

Då blir de stora frågorna de jag ställde i början.

En bra och för medlemmarna meningsfull verksamhet är nyckeln till en organisations framgång. Hur gör man det utan resurser?

Information och marknadsföring är det viktigaste för att en organisation skall nå sina medlemmar och allmänheten. Hur gör man det utan resurser?

Arbetslivet kräver allt mer. Kommunerna sparar in på extern utbildning för sina anställda. Att jobba med en organisation som vill samla professionella på fritiden känns inte heller helt rätt.

Vi tror på oss själva och vi tror på att vi behövs. Nu gäller det bara att komma på hur.

Jag tror mycket på samarbete med andra organisationer och jag tror att många andra föreningar och organisationer har erfarenheter, råd och idéer att dela med sig av. Svar på frågor som till exempel hur och varifrån lönar det sig att söka pengar för vad? Finns det någon som understöder bara ordinarie verksamhet? Tips? Vilka föreningar eller förbund är villiga att samarbeta med oss kring verksamhet och utbildning?

Till all lycka hade vårt förbund en god ekonomi tidigare och det har gett oss möjlighet att ha Muluken Cederborg anställd för några timmar i månaden, tillsvidare. Nu är det viktigaste för oss att hitta vårt sätt att fungera, vårt sätt att göra nytta för våra medlemmar och för samhället.

Vi tar emot all hjälp och alla idéer vi kan få. Vi vet att tillsammans med andra organisationer är vi starkare och att samarbete gagnar alla.

Anna Lena Karlsson-Finne är ordförande för Finlands svenska socialförbund. Hon arbetar som socialarbetare inom barnskyddet och är socialpolitiker i Grankulla, Kårkulla och SFP. Anna Lena är övertygad om att vi måste lära oss att samarbeta  med varandra i hela Svenskfinland för att synas och höras och hon säger att vi inte har råd med interna revirkamper i vår lilla grupp.

 

Läs också

På bordet: Landskapsreformen och räddningsväsendet

 

95728_t.jpg

Sebastian Gripenberg är Förbundsarenans nya viceordförande

NYHET. Förbundsarenans styrelse höll sitt konstituerande möte den 21 januari. Flera i styrelsen är nya och i samband med mötet bekantade sig styrelsen även med personalen samt med gällande styrdokument och aktuell verksamhet.Läs mera »
03.02.2026 kl. 09:14
95727_t.jpg

Nu söker vi Årets förbund 2026

NYHET. Vilket förbund utmärkte sig förra året? Vilket förbund har gjort något extra bra? Nominera till Årets förbund 2026 senast den 31 mars.Läs mera »
03.02.2026 kl. 08:23
95547_t.jpg

En gemensam riktning för påverkan, engagemang och samverkan

ARTIKEL. Förbundsarenans nya strategi tydliggör varför Förbundsarenan finns, vart vi är på väg och hur vi tillsammans med medlemsförbunden vill stärka civilsamhället på svenska i Finland. Strategin utarbetades under våren 2025 tillsammans med förbunden. Den här artikeln ger en samlad överblick av strategins innehåll och vad den innebär i praktiken för medlemsorganisationerna.Läs mera »
14.01.2026 kl. 12:02
95545_t.jpg

Verksamhetsåret 2025 präglades av förnyelse

ARTIKEL. År 2025 blev ett starkt år för Förbundsarenan. Inom ramen för verksamheten samlades totalt 380 personer från 135 organisationer, vilket visar på ett brett engagemang både inom och utanför medlemskåren.Läs mera »
14.01.2026 kl. 11:50
95252_t.jpg

Förbundsbarometern 2025: Ett välmående civilsamhälle i förändring

NYHET. För att fira Förbundsarenans jubileumsår, besökte Förbundsarenan alla medlemsförbund under 2025 i Besöksrundan. Syftet var att skapa en helhetsbild samt samla in uppdaterad information av de finlandssvenska förbunden och centralorganisationerna. Resultatet av Besöksrundan 2025 sammanställs nu i Förbundsbarometern 2025.Läs mera »
05.12.2025 kl. 13:01
95218_t.jpg

Vår gemensamma väg framåt

BLOGG. Som ny ordförande för Förbundsarenan kliver Camilla Komonen in i uppdraget med stor respekt och en stark tro på civilsamhällets betydelse. Förbundsarenan samlar och stärker det finlandssvenska föreningslivet – en kraft som bygger delaktighet, trygghet och demokrati i vardagen.Läs mera »
02.12.2025 kl. 11:38
95166_t.jpg

Mot en tydligare lönepolitik i civilsamhället

ARTIKEL. Lönestrukturerna inom det finlandssvenska civilsamhället är ofta alltför otydliga eller saknas helt. Ju djupare man går, desto fler frågor väcks. Här får vi ta dela av lärdomar från verksamhetsledarnas nätverksträff om lönetabeller.Läs mera »
26.11.2025 kl. 12:30
95105_t.jpg

Ny strategi och ny ordförande då Förbundsarenan samlades till höstmöte

NYHET Förbundsarenans höstmöte valde Camilla Komonen till ny ordförande för 2026. Under mötet valdes även styrelsen för verksamhetsåret, en ny strategi godkändes och två nya medlemsförbund antogs. Läs mera »
19.11.2025 kl. 10:08
95073_t.jpg

Årets ordförande prisas för lyhört ledarskap

ARTIKEL. Ett inkluderande och mänskligt ledarskap. Lyhördhet, samarbete och vilja att göra skillnad. Så motiveras valet av Sjuksköterskeföreningen i Finlands Annika von Schantz till årets ordförande 2025.Läs mera »
18.11.2025 kl. 13:00