Nu åker de första på kurs till Italien

30.01.2023 kl. 11:18
NYHET. I slutet av februari åker fyra förbundsanställda på kurs till Sicilien för att i fem dagar fördjupa sig i temat teambuilding. Under våren deltar totalt 18 personer i kurser runt om i Europa via Förbundsarenans mobilitetsprojekt.

Förbundsarenan beviljades förra året ett bidrag för ett Erasmus+- mobilitetsprojekt. Bidraget har möjliggjort att 18 anställda inom förbund och den fria bildningen denna vår åker på kurser till Italien, Spanien, Cypern och Tjeckien. Temat för kurserna är olika aspekter av arbetsvälmående och ger deltagarna en möjlighet att fördjupa sig i temat, samtidigt som de kommer i kontakt med andra europeiska länder och kulturer.  

Det är inte en självklarhet att åka på fortbildning då man jobbar inom ett litet förbund och ännu mindre till Italien.

En av de första som åker iväg på kurs är Finlands svenska sång- och musikförbunds verksamhetsledare Henrik Lillhannus. Han ser fram emot ett avbrott i vardagen, att träffa nya människor och få en större insyn i gruppdynamikens betydelse för en välmående arbetsgemenskap. 

- Jag är tacksam att Förbundsarenan ger oss den här möjligheten. Det är inte en självklarhet att åka på fortbildning då man jobbar inom ett litet förbund och ännu mindre till Italien, tillägger Henrik. 

Intresset för att delta i Erasmus+-kurserna var stort och indikerar att det finns en efterfrågan på likande kurser också i framtiden. Förbundsarenans verksamhetsutvecklare Julia Hemgård hoppas att denna insats inspirerar andra förbund och centralorganisationer att ansöka om bidrag för Erasmus+- mobilitetsprojekt. 

- Först och främst är vi glada över att kunna erbjuda våra medlemmar ett konkret stöd i arbetet. Samtidigt ser vi detta projekt som en fin möjlighet för andra organisationer att inspireras att ansöka om finansiering för egna mobilitetsprojekt, och att våga satsa på utbildning och inspiration också inom EU, då det finns fina möjligheter att få bidrag, säger Julia Hemgård.

Under våren kommer Förbundsarenan på olika sätt att lyfta fram deltagarnas kurserfarenheter och lärdomar. Håll utkik på vår webbsida och i våra sociala kanaler. 

 Läs mer om projektet 

88796_t.jpg

Mia Wikström vald till Förbundsarenans viceordförande

NYHET. Efter en paus på några år gör Mia Wikström comeback i Förbundsarenans styrelse. Hon valdes nu till vice ordförande och vill i styrelsen jobba för de finlandssvenska förbundens gemensamma arena för samverkan.Läs mera »
26.01.2024 kl. 14:00
88555_t.jpg

Nu startar kampanjen Framtidsgåvan

NYHET. Testamentdonationer till förbund och föreningar ökar. För att höja medvetenheten om möjligheten att donera till organisationer genom testamente koordinerar Förbundsarenan kampanjen Framtidsgåvan.Läs mera »
03.01.2024 kl. 09:04
88334_t.jpg

Är du Förbundsarenans verksamhetskoordinator?

NYHET. Vill du jobba med och för ideella organisationer? Drivs du av att planera och förverkliga evenemang och projekt? Är du dessutom intresserad av att hantera både kommunikations- och administrationsuppgifter? Då kan du vara den kollega vi letar efter. Ta chansen att bli en central del av Förbundsarenans team! Läs mera »
04.12.2023 kl. 15:24
88176_t.jpg

Linnéa Henriksson vald till ordförande för Förbundsarenan 2024

NYHET. Förbundsarenan sammanför och stöder de finlandssvenska förbunden. Nyvalda ordförande Linnéa Henriksson lyfter fram betydelsen av Förbundsarenan som en viktig del i strukturerna som upprätthåller Svenskfinland. Läs mera »
20.11.2023 kl. 15:01
88194_t.jpg

Civilsamhällets betydelse lyftes fram på Förbundsarenans höstmöte

NYHET. Hur syns civilsamhället i regeringsprogrammet? Statssekreterare Mikaela Nylander lyfte fram regeringens åtgärder för att förbättra verksamhetsförutsättningarna, då medlemsförbunden samlades till höstmöte.Läs mera »
20.11.2023 kl. 14:07
87966_t.jpg

Giving Tuesday - tillsammans för ökat engagemang

NYHET. Giving Tuesday / Tekojen Tiistai ordnas varje år den 28 november. Tillsammans kan organisationer vara med synliggöra betydelsen av engagemang i samhället. Läs mera »
31.10.2023 kl. 13:55
87696_t.jpg

Årets ordförande 2023 – Martina Andersin är inte rädd för förändring

Martina Andersin, ordförande för Barnavårdsföreningen i Finland, har en god förmåga att skapa dialog och tillit, samtidigt som hon inte räds för förändring och utveckling. Detta ger henne titeln Årets ordförande 2023. Läs mera »
07.10.2023 kl. 10:00
87260_t.jpg

Rädda bildningen - skriv under adress!

NYHET. Rädda bildningen! Låt studiecentralerna fortsätta utbilda för och tillsammans med civilsamhället. Skriv under studiecentralernas adress.Läs mera »
01.09.2023 kl. 13:12
87217_t.jpg

Vem ska sitta i Förbundsarenans styrelse?

NYHET. På höstmötet är det dags att välja nya styrelsemedlemmar till Förbundsarenan. Vem vill du se i styrelsen nästa år? Nu kan du nominera kandidater.Läs mera »
29.08.2023 kl. 16:24