Rädda bildningen - skriv under adress!

01.09.2023 kl. 13:12
NYHET. Rädda bildningen! Låt studiecentralerna fortsätta utbilda för och tillsammans med civilsamhället. Skriv under studiecentralernas adress.

Organisationer: Skriv under studiecentralernas adress som vill trygga studiecentralernas och föreningarnas bildningsarbete!

Folkbildningen har gjort de nordiska länderna bäst i världen – men nu går utvecklingen i motsatt riktning. Regeringen vill i sitt program stärka demokratin, delaktigheten och förtroendet i samhället, men planerar samtidigt nedskärningar för fritt bildningsarbete med totalt 25 miljoner euro. För studiecentralernas del innebär det en nedskärning på 39 procent, och sammanlagt en halv miljon människor i Finland skulle beröras. Möjligheten för föreningarna att bedriva sin utbildnings- och bildningsverksamhet skulle minska märkbart.

Den utbildning som studiecentralerna driver är unik och svarar mot samhällsrelevanta behov. Tillsammans med  föreningslivet stärker studiecentralerna välmåendet, demokratin och delaktigheten i samhället. Vi gör det genom lärandeaktiviteter – kurser, studiecirklar, föreläsningar och evenemang – som riktar sig till frivilliga och anställda till exempel inom frivilliga brandkåren och scoutrörelsen.

Den breda verksamheten skapar stor nytta på samhälls- och individnivå. Med de planerade nedskärningarna förlorar vi inte bara kunskap och bildning. Vi riskerar också att kraftigt försämra förutsättningarna för föreningslivet och för de ideellt aktiva på svenska i Finland. SFV:s studiecentral och Förbundsarenan med dess medlemmar hoppas att beslutsfattarna inser betydelsen av fortsatta resurser till inkluderande och demokratistärkande bildningsverksamhet. 

Vi uppmanar alla finlandssvenska förbund och föreningar att skriva under adressen, skriven av Opintokeskukset ry - Studiecentralerna rf. Du skriver under med eget namn, men nämn gärna din organisation i meddelanderutan. Sprid också gärna informationen vidare i era kanaler. 

 Skriv under andressen här.

 
Anna-Karin Öhman, rektor för SFV:s studiecentral 
Mari Pennanen, verksamhetsledare Förbundsarenan rf

Påverkansarbete är ett lagspel – välkommen med i kampanjen!

INGÅNGEN. Förbundsarenan har lanserat sina påverkansmål inför riksdagsvalet 2027. Alla medlemsorganisationer och partnertidskrifter bjuds in till att delta i kampanjen och lyfta gemensamma frågor inför valet. Läs mera »
01.06.2026 kl. 00:00

Mer resilienta organisationer genom kurser i Europa

NYHET. Förbundsarenan har beviljats Erasmus+-finansiering och startar ett nytt projekt. Projektet ger anställda inom förbundsfältet möjlighet att delta i fortbildningar i Spanien och på Cypern under våren 2027.Läs mera »
29.05.2026 kl. 08:17

Vidgade vyer för finlandssvenska tidskrifter

ARTIKEL. Fyra delegater från Förbundsarenan har medverkat vid Tidskriftsdagen i Oslo. Målet har varit att knyta nordiska kontakter och finna samarbete över landsgränserna.Läs mera »
22.05.2026 kl. 09:58

Fortsatt finansiering för tidskriftsombudet

Amos Andersons Fond och Svenska kulturfonden har beviljat Förbundsarenan fortsatt finansiering för tidskriftsombudets verksamhet två år framåt.Läs mera »
15.05.2026 kl. 14:29

Civilsamhället har ett viktigt försprång i den snabba AI-utvecklingen

INGÅNGEN. AI kommer att revolutionera vår arbetskultur och civilsamhället behöver ta ett aktivt, strategiskt grepp om utvecklingen i stället för att närma sig den sporadiskt. Samtidigt blir det mänskliga ledarskapet allt viktigare. Där har civilsamhällets sin största styrka, i att skapa delaktighet och engagemang.Läs mera »
04.05.2026 kl. 00:03

Två nya medlemmar i Förbundsarenan

NYHET. Förbundsarenans vårmöte den 29 april samlade deltagare i Helsingfors och online. Två nya medlemmar antogs, och nätverket fortsätter växa och förstärkas.Läs mera »
30.04.2026 kl. 10:48

Nedskärningarna i STEA-bidrag drabbar både effektivitet och jämlikhet

UTTALANDE. De kraftiga nedskärningarna i STEA-bidragen och förändringen i bidragsfördelningen riskerar att försvaga civilsamhällets verksamhetsförutsättningar ytterligare. Förbundsarenan varnar också för att nedskärningarna riskerar orsaka ett ökat tryck på den offentliga sektorn.Läs mera »
23.04.2026 kl. 17:40

Årets förbund 2026 – Finlands Svenska Scouter stärker framtidstro och gemenskap bland unga

NYHET. Finlands Svenska Scouter har tagit en aktiv roll i att stärka ungas välbefinnande, delaktighet och framtidstro i en tid präglad av osäkerhet. Detta engagemang belönas nu med utnämnandet Årets förbund 2026. Läs mera »
29.04.2026 kl. 12:50

Bakom världens lyckligaste land finns civilsamhället

LEDARE. Finland är världens lyckligaste land mycket tackvare civilsamhället. Ändå kastar skuldbromen mörka skuggor över sektorn. Hur känns det då för Förbundsarenans nya verksamhetsledare att stiga in i rollen?Läs mera »
02.04.2026 kl. 08:21