Mia Wikström vald till Förbundsarenans viceordförande

26.01.2024 kl. 14:00
NYHET. Efter en paus på några år gör Mia Wikström comeback i Förbundsarenans styrelse. Hon valdes nu till vice ordförande och vill i styrelsen jobba för de finlandssvenska förbundens gemensamma arena för samverkan.
Bilden: Förbundsarenans styrelse år 2024. Från vänster Bettina Lindfors, Mia Wikström, ordförande Linnéa Henriksson, Patricia Wessman, Emelie Möllerström och Andrea Hynynen. Saknas på bilden: Malin von Koskull, Petra Nummelin och Otto Simosas. Foto: Mari Pennanen

 

Mia Wikström är nygammal styrelsemedlem. Hon har varit styrelsemedlem tidigare, och efter en paus på några år valdes hon in i styrelsen igen.

- Jag är tacksam för förtroendet att få fungera som vice ordförande för Förbundsarenan under det kommande året. Förbundsarenan har utvecklats till en viktig samlande kraft för förbunden i Svenskfinland och den ska vi fortsätta värna om. Vi blir starkare tillsammans, påminner Mia Wikström, som till vardags fungerar som kommunikationschef på Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC.

Styrelsen tillsatte ett arbetsutskott som består av ordförande Linnéa Henriksson, vice ordförande Mia Wikström och styrelsemedlem Otto Simosas samt verksamhetsledare Mari Pennanen.

På mötet valde styrelsen också Nadina Vihinen till verksamhetskoordinator bland 37 sökande.

Förbundsarenans styrelse höll konstituerande möte den 23 januari. Många i styrelsen är nya och i samband med mötet bekantade sig styrelsen med gällande styrdokument och aktuell verksamhet. Styrelsen sammanträder nästa gång i mars.

Tala mer ekonomi – våga sälja din ”dammsugare”

BLOGG. Ny höst och nya tag för förbund och organisationer i arbetet kring olika finansieringskällor. Projektledare Camilla Sederholm lyfter fram att pengar finns, men utmaningen är att kanalisera dem till den egna organisationen.Läs mera »
13.08.2025 kl. 07:02

Styrkan byggs genom samarbete

INGÅNGEN. Samarbete och nätverkande är viktigare än någonsin. Förbundsarenan vill vara och är mötesplatsen där idéer korsas, erfarenheter delas och gemensamma lösningar tar form – för ett demokratiskt och hållbart samhälle.Läs mera »
12.08.2025 kl. 10:02

Bredda ditt nätverk över språkgränserna

NYHET. Vill du knyta kontakter över språkgränserna? Är du nyfiken på hur arbetet inom en finsk civilsamhällesorganisation ser ut? Då ska du anmäla dig till Järjestöhopping.Läs mera »
11.08.2025 kl. 12:06

Vad är problemet och vad påverkar vårt beslutsfattande?

BLOGG. När vi förstår hur vi själva reagerar, agerar och fungerar kan vi bättre påverka vår roll i beslutsfattandet. Detta vill Sabina Sjölund lyfta fram efter att ha deltagit i kursen "Problem Solving and Decision Making" via Förbundsarenans Erasmus+-mobilitetsprojekt.Läs mera »
11.08.2025 kl. 07:48

Ny resurs för arbetet kring finansieringskällor

I augusti börjar Camilla Sederholm som projektledare för Finansieringskällor 2.0. Under hösten kommer Camilla att inom projektet att fortsätta utveckla stödformer för förbund som vill börja jobba med någon ny finansieringskälla.Läs mera »
18.06.2025 kl. 13:52

Att gråta hjälper att lindra stress i kroppen

BLOGG. En knapp vecka på kurs i ett varmt och soligt land piggar alltid upp i vardagen. Cypern bjöd både på strålande sol och nya insikter. Så bekriver Daniela Andersson sitt deltagande i en Erasmus+ kurs under våren.Läs mera »
11.06.2025 kl. 08:39

Tio sätt att uppvakta 10-åringen Förbundsarenan

ARTIKEL. Förbundsarenan fyller i år tio år och vi ber våra medlemsförbund om tio gåvor under året. Här är förslag på vad ni kan göra för att bidra till den gemensamma arenan för samverkan.Läs mera »
11.06.2025 kl. 08:24

Tio år av stöd för utveckling och kompetenshöjning har gett resultat

NYHET. Då civilsamhällets verksamhetsförutsättningar utmanas har Förbundsarenan som gemensam arena för de finlandssvenska förbunden visat sig fungera bra. Det visar en extern utvärdering som gjorts av Siv Sandberg då Förbundsarenan firar tio år.Läs mera »
10.06.2025 kl. 08:00

Robban Nilsson går vidare – men lämnar inte tredje sektorn 

ARTIKEL. Robert Nilsson har efter knappa tre år på Förbundsarenan valt att gå vidare till ett annat jobb. Både vi kollegor och våra medlemsförbund kommer att sakna den alltid lika energiska, entusiastiska och humoristiska Robban. Läs mera »
04.06.2025 kl. 09:06