Styrelseposten landar i förbundsstyrelsernas epostlådor

23.05.2024 kl. 09:30
NYHET. I Förbundsarenans 68 medlemsförbund finns det närmare 600 personer som engagerar sig som ordförande och styrelsemedlem. Förbundsarenan har nu grundat nyhetsbrevet Styrelseposten för att nå dessa med aktuell information som kan stöda i förtroendeuppdraget.

– Förbundens styrelser är centrala när det gäller utvecklingen av civilsamhället. Vi vill samla information som kan vara till nytta och också informera om Förbundsarenans verksamhet. Styrelserna har stora frågor på sina bord och Förbundsarenan verkar för att på olika sätt stärka förutsättningarna för förbunden att utvecklas, verka enligt sitt syfte och svara mot aktuella behov,  säger verksamhetsledare Mari Pennanen.

Förbundsarenan ordnar vartannat år Styrelsedagarna för att ge styrelserna möjlighet till både kompetenshöjning och möjlighet att nätverka med andra förbund och centralorganisationer. Nästa gång är preliminärt år 2025. Mentorskapsprogrammet Mentorix för förtroendevalda pågår. För förbundsordföranden finns ett nätverk med träffar några gånger per år. Nästa träff är i september.

– Många förbundsordföranden är aktiva på olika håll och väldigt engagerade både i den egna organisationen och andra. Vi får ofta höra av dem som deltar att det ger mycket och stöder i det egna förtroendeuppdraget att diskutera med andra ordföranden, säger Mari Pennanen.

Genom ordförandenätverket och Styrelsedagarna kan förtroendevalda utbyta erfarenheter och information. Också konkreta arbetssätt, lösningar på gemensamma problem samt mallar och dokument kan vara bra att dela med varandra. Nätverket och Styrelsedagarna har uppfattats som positiva helheter där erfarenheter om att höra hur andra gör och tänker uppskattats. Att få bekräftelse i ett ordförandeskap kan vara viktigt, likaså att inse att man har koll och att organisationen och det egna ordförandeskapet fungerar.

Med Styrelseposten vill Förbundsarenan fortsätta verka för den positiva delningskulturen som nätverket och Styrelsedagarna lagt grunden för. Styrelseposten utkommer några gånger per år.

Är du medlem i någon av Förbundsarenans medlemsorganisationers styrelse men har inte fått Styrelseposten? Ta kontakt med oss och meddela din epost i så fall – vi har inte kontaktuppgifter till alla organisationers styrelser.

Mentorix avslutas i juni

En annan form av stöd Förbundsarenan erbjuder förbundsstyrelser är mentorskap. Förbundsarenans mentorskapsprogram Mentorix 2024 har haft målgruppen förtroendevalda. Denna vår har fem adept-mentor-par haft möjlighet till utveckling i uppdraget.

Förra hösten kunde intresserade ansöka om att få en mentor och efter matchningsprocessen var det fem par som påbörjade mentorskapet. Under programmet har paren träffats månatligen för att diskutera aspekter av förtroendeuppdraget som adepten vill jobba kring och utveckla. Programmet avslutas i juni och preliminärt startar nästa omgång av Mentorix för förtroendevalda under 2025.

Nordiska flaggor på rad mot blå himmel, foto: Magnus Fröderberg/Norden.org

Civilsamhället måste fortsatt ha en stark röst i det nordiska samarbetet

NYHET. De nordiska samarbetsministrarna bör inte enbart bevara dialogen med civilsamhället, utan även stärka och utöka dialogen med oss, skriver medlemmarna i Nordic Civ, det nordiska civilsamhällesnätverket där Förbundsarenan är med.Läs mera »
13.09.2024 kl. 14:13

Testamentdonationer – dags för reform i Finland?

BLOGG. Testamentdonationer är ett sätt att stöda civilsamhället. Med reformer skulle det stödet kunna både underlättas och ökas. Läs mera »
09.09.2024 kl. 13:54

Medlemsavgifter som finansieringskälla

Traditionellt har medlemsavgifter varit en grundpelare i många förbunds ekonomi. Allt färre förbund uppger ändå medlemsavgifter som en inkomstkälla och Robert Nilsson, projektledare för Finansieringskällor för förbunden, har tittat närmare på detta.Läs mera »
30.08.2024 kl. 14:32

Med rätt förutsättningar blir det lätt

BLOGG. Hur är det att sitta i styrelsen för Förbundsarenan? Och hur känns det att vara ny i ett sammanhang? Med snart ett års erfarenhet har Emelie Möllerström funderat kring detta i sin blogg.Läs mera »
30.08.2024 kl. 11:00

Förbundsarenans verksamhet ska upplevas trygg

NYHET. Erfarenhetsutbyte, diskussioner och möten blir bäst och ger mest om alla kan vara sig själva och ingen behöver oroa sig för diskriminering eller trakasserier. Förbundsarenan har antagit Principer för tryggare rum som tillämpas i all verksamhet.Läs mera »
30.08.2024 kl. 08:16

Förtroendeuppdrag kan ge dig meriter men öppnar inte alla portar

BLOGG. Är ansvarsfulla förtroendeuppdrag i organisationer bra för karriärutvecklingen? Emil Oljemark och Filip Nyman har utgående från sina erfarenheter inom scoutrörelsen reflekterat tillsammans kring nätverk, kompetenser och meriter.Läs mera »
28.08.2024 kl. 08:17

Nu kan förbunden nominera till Förbundsarenans styrelse

NYHET. På höstmötet är det dags att välja nya styrelsemedlemmar till Förbundsarenan. Vem vill du se i styrelsen nästa år? Nu kan du nominera kandidater.Läs mera »
22.08.2024 kl. 13:31

Paketering och inspiration av ivriga studerande

INGÅNGEN. Tänk dig att du listar en massa utmaningar och ett gäng engagerade högskolestuderande tar sig an dessa utmaningar för att presentera lösningar. Det här fick Förbundsarenan i våras i ett samarbete med Handelshögskolan vid Aaltouniversitetet. Resultatet var konkreta förslag, arbetsglädje, inspiration och öppna dörrar.Läs mera »
12.08.2024 kl. 09:25

Förbundsarenan välkomnar fler medlemmar

NYHET. Många olika slags organisationer har under årens lopp visat intresse för att bli medlemmar i Förbundsarenan men stadgarna har tolkats strikt. Nu har styrelsen fattat beslut om att bredda medlemskategorin samverkande medlem och därmed välkomna fler organisationer med i den gemensamma arenan för samverkan.Läs mera »
06.08.2024 kl. 10:50