Förbundsarenans verksamhet ska upplevas trygg

30.08.2024 kl. 08:16
NYHET. Erfarenhetsutbyte, diskussioner och möten blir bäst och ger mest om alla kan vara sig själva och ingen behöver oroa sig för diskriminering eller trakasserier. Förbundsarenan har antagit Principer för tryggare rum som tillämpas i all verksamhet.

- Vi får kontinuerligt respons efter våra evenemang att deltagarna är nöjda och upplever att det var värt tiden, säger verksamhetsledare Mari Pennanen.

Att styrelsen antagit Principer för tryggare rum är inte en reaktion på ett problem, utan snarare ett led i att jobba hållbart.

- Verksamheten handlar om att ge anställda och förtroendevalda i förbund och centralorganisationer möjligheter att träffas, dela information och erfarenheter, lära sig tillsammans och hitta lösningar på gemensamma utmaningar. Diskussionerna blir stundvis hetsiga, ofta intensiva och många gånger går de på djupet. För att skapa den tillit som behövs är det viktigt att alla känner sig trygga, säger Mari Pennanen.

Det har också hänt att någon efter ett av Förbundsarenans evenemang varit i kontakt då de upplevt att något gått fel. Även om det inte skett många gånger så är varje gång en gång för mycket.

- Många av våra medlemsförbund har jobbat mycket för att utveckla sin verksamhet så att den ska vara trygg och inkluderande. Det är något varje organisation regelbundet måste fundera på, för att ge så många som möjligt möjlighet att engagera sig och bli delaktiga, säger Mari Pennanen.

Förbundsarenans principer för tryggare rum.

93296_t.jpg

Årets förbund 2025 - Språkambassadörerna bidrar till ett mer öppet och sammanhållet Finland

NYHET. Språkambassadörerna har tagit en aktiv roll i att främja dialog, nyfikenhet och ömsesidig respekt mellan språkgrupperna och inte minst bland unga. Läs mera »
29.04.2025 kl. 13:00
93310_t.jpg

Praktikantfunderingar: Dags att bredda bilden på civilsamhället

BLOGG. Under våren 2025 har Emelie Sandell avlagt sin högskolepraktik på Förbundsarenan och nu är det dags för henne att reflektera över lärdomar och tankar det väckt. Läs mera »
29.04.2025 kl. 11:56
93097_t.jpg

Fundraising är framtiden – och varför vi behöver agera nu

BLOGG. För några år sedan sågs fundraising som något som kanske avlägset kunde vara aktuellt för organisationer. Nu är fundraising det nya normala.Läs mera »
29.04.2025 kl. 09:23
93142_t.jpg

Att utvecklas som utbildare – i Barcelona

BLOGG. Johanna Söderberg reflekterar kring sina insikter efter kursen Train the Trainer som hon deltog i via Förbundsarenans Erasmus+-mobilitetsprojekt.Läs mera »
14.04.2025 kl. 08:44
93080_t.jpg

Nomineringen för Årets tidskrift 2025 är i gång

NYHET. Det är dags för den andra upplagan av årets tidskrift. Nu kan du nominera en tidskrift till priset.Läs mera »
07.04.2025 kl. 08:09
93027_t.jpg

Förbundsarenan flyttar i maj

NYHET. Förbundsarenans kansli har sedan nystarten för tio år sedan haft kansli och en stor del av verksmaheten i SFV-huset G18, visserligen på olika våningar under årens lopp. I maj går flyttlasset några kvarter till TFiF-huset på Eriksgatan 2 i Helsingfors.Läs mera »
01.04.2025 kl. 13:06
92978_t.jpg

EU:s lönetransparensdirektiv – Vad innebär det och hur påverkar det dig?

ARTIKEL. Den europeiska arbetsmarknaden genomgår en stor förändring med EU:s nya lönetransparensdirektiv, som syftar till att minska löneskillnaderna mellan kvinnor och män. Också i förbunden behövs insikt i direktivet, och här lyfter Charlotta Olkinuora på Navigator Partners fram vad vi behöver veta.Läs mera »
27.03.2025 kl. 14:29
92872_t.jpg

Engagera dig för framtidens generationer

BLOGG. Civilsamhället är beroende av engagemang och att engagera sig för framtidens generationer är en investering i framtidens ledare. Läs mera »
20.03.2025 kl. 09:46
92856_t.jpg

Investera mer i civilsamhället

Civilsamhället gör Finland säkrare, tryggare och stärker demokratin. Drastiska nedskärningar i statsbidrag till organisationer har redan genomförts och inför år 2026 planeras ytterligare omfattande nedskärningar som på olika sätt direkt drabbar civilsamhället, den fria bildningen och kultursektorn.Läs mera »
24.03.2025 kl. 04:46