Årets ordförande Johanna Cresswell-Smith vill jobba för att föra fram människornas röst

26.09.2024 kl. 06:40
NYHET. Johanna Cresswell-Smith är ordförande för Psykosociala förbundet. Hennes stora hjärta och enorma engagemang för psykisk hälsa har, även under utmanande tider, hjälpt förbundet att utvecklas i en positiv riktning. Detta ger henne titeln Årets ordförande 2024.

Text: Nadina Vihinen
Foto: Privat / Kim Malmberg

– Psykosociala förbundet firar i år 40 årsjubileum och har totalt 13 medlemsföreningar runt om i landet. Detta gör oss till en unik aktör inom psykisk hälsa i det finländska civilsamhället med en rikstäckande verksamhet. Vår verksamhet är starkt knuten till medlemsföreningarna och vi samarbetar tätt för att vara de breda axlar som lyfter och möjliggör den viktiga verksamhet medlemsföreningarna utför, säger Petra Nummelin, verksamhetsledare för Psykosociala förbundet.

Johanna har varit ordförande i två år och innan det var hon vice ordförande och har totalt sju års erfarenhet från Psykosociala förbundets styrelse. Men redan tidigare har hon varit aktiv inom förbundet, både som anställd och genom att ha haft olika styrelseposter inom förbundets medlemsorganisationer.

Genom sitt engagemang kan man vara med och bygga ett hållbart civilsamhälle och en bättre vardag för alla.

- Tredje sektorn har alltid varit viktig för mig, säger Johanna Cresswell-Smith.

Till vardags jobbar Johanna som specialsakkunnig inom psykiskhälsa på THL, vilket förstås stöder hennes förtroendeuppdrag och hela förbundet i och med den raka kontakt det innebär till den offentliga sektorn. Speciellt stöder det förståelsen för det svenska språket och behov av likvärdig verksamhet och tjänster på svenska.

- Jag vill uppmuntra också andra att engagera sig i föreningar. Det ger så mycket som man också kan dra nytta av i sitt arbete, och vice versa. Genom sitt engagemang kan man vara med och bygga ett hållbart civilsamhälle och en bättre vardag för alla, säger Johanna.

Som ordförande vill Johanna poängtera att även om hon nu tilldelas denna utmärkelse är det något som hela styrelsen bidragit till.

- Vi är en stark styrelse där de flesta representerar våra medlemsföreningar. Som styrelse jobbar vi aktivt och tätt ihop på ett konstruktivt sätt.

Vi känner att allting är möjligt då vi har ordförandes och styrelsens stöd.

Detta arbete har också förmedlats till organisationen där de anställda gemensamt velat lyfta fram Johannas engagemang och stödande ledarskap i och med nomineringen till priset.

- Johanna vågar titta utanför boxen, vilket gör att också vi känner att allting är möjligt då vi har ordförandes och styrelsens stöd, säger verksamhetsledare Petra Nummelin om arbetet inom förbundet och samarbetet med styrelsen och ordförande.

Johanna svarar att det är lätt då hon kan lita på personalen och deras expertis.

– Människor behöver något att göra, få känna meningsfullhet och att de är med och bidrar, vilket är förbundets utgångspunkt. Att få vara med och göra något bättre i samhället motiverar mig. Varför skulle jag inte engagera mig när mina värderingar matchar med förbundets? Jag känner helt enkelt att jag är på rätt plats, summerar Johanna sina tankar kring ordförandeskapet. 

Vandringspriset Årets ordförande delades ut för fjärde gången under Förbundsarenans Afterwork den 1 oktober då representanter för Förbundsarenans medlemsorganisationer och samarbetsparter samlades för att fira Miina Sillanpää-dagen samt organisationernas- och medborgarinflytandets dag. Syftet med Förbundsarenans pris är att lyfta fram betydelsen av engagerat och demokratiskt ordförandeskap. Förtroendevalda och anställda i Förbundsarenans medlemsorganisationer har nominerat kandidater. 

Läs mer om priset Årets ordförande.

93475_t.jpg

Vill din organisation bidra till nästa steg i projektet kring finansieringskällor?

NYHET. Förbundsarenan har sedan år 2022 arbetat med stöd till förbund och föreningar kring olika former av finansieringskällor. Projektet fortsätter åtminstone ännu i höst, men då med andra krafter eftersom Robban Nilsson går vidare.Läs mera »
16.05.2025 kl. 07:33
93349_t.jpg

Medlemsförbunden bidrar till Förbundsarenans verksamhet

ARTIKEL. Organisationskonferensen, finansieringskällor och tidskriftsfrågor. Bland annat det var aktuellt under år 2024 – ett händelserikt år då nästan alla medlemsorganisationer igen deltog i verksamheten.Läs mera »
05.05.2025 kl. 08:09
93348_t.jpg

Förbundsarenan uppmanar medlemsorganisationerna att följa god intressebevakningssed

NYHET. Förbundsarenan har förbundit sig till rekommendationerna för god intressebevakningssed. Alla medlemsorganisationer uppmanas också följa dem.Läs mera »
05.05.2025 kl. 07:35
93296_t.jpg

Årets förbund 2025 - Språkambassadörerna bidrar till ett mer öppet och sammanhållet Finland

NYHET. Språkambassadörerna har tagit en aktiv roll i att främja dialog, nyfikenhet och ömsesidig respekt mellan språkgrupperna och inte minst bland unga. Läs mera »
29.04.2025 kl. 13:00
93310_t.jpg

Praktikantfunderingar: Dags att bredda bilden på civilsamhället

BLOGG. Under våren 2025 har Emelie Sandell avlagt sin högskolepraktik på Förbundsarenan och nu är det dags för henne att reflektera över lärdomar och tankar det väckt. Läs mera »
29.04.2025 kl. 11:56
93097_t.jpg

Fundraising är framtiden – och varför vi behöver agera nu

BLOGG. För några år sedan sågs fundraising som något som kanske avlägset kunde vara aktuellt för organisationer. Nu är fundraising det nya normala.Läs mera »
29.04.2025 kl. 09:23
93142_t.jpg

Att utvecklas som utbildare – i Barcelona

BLOGG. Johanna Söderberg reflekterar kring sina insikter efter kursen Train the Trainer som hon deltog i via Förbundsarenans Erasmus+-mobilitetsprojekt.Läs mera »
14.04.2025 kl. 08:44
93080_t.jpg

Nomineringen för Årets tidskrift 2025 är i gång

NYHET. Det är dags för den andra upplagan av årets tidskrift. Nu kan du nominera en tidskrift till priset.Läs mera »
07.04.2025 kl. 08:09
93027_t.jpg

Förbundsarenan flyttar i maj

NYHET. Förbundsarenans kansli har sedan nystarten för tio år sedan haft kansli och en stor del av verksmaheten i SFV-huset G18, visserligen på olika våningar under årens lopp. I maj går flyttlasset några kvarter till TFiF-huset på Eriksgatan 2 i Helsingfors.Läs mera »
01.04.2025 kl. 13:06