Medlemsförbunden bidrar till Förbundsarenans verksamhet

05.05.2025 kl. 08:09
ARTIKEL. Organisationskonferensen, finansieringskällor och tidskriftsfrågor. Bland annat det var aktuellt under år 2024 – ett händelserikt år då nästan alla medlemsorganisationer igen deltog i verksamheten.
Text: Mari Pennanen
Foto: Nadina Vihinen och Kim Malmberg

 

Under verksamhetsåret deltog 60 av 68 medlemsförbund, alltså 88 procent, i verksamheten. Förbundsarenan arbetar på nära håll tillsammans med och för medlemmarna. Både anställda och förtroendevalda från medlemsförbunden har tagit kontakt för att fråga, föreslå eller diskutera. Förbundsarenan har förmedlat kontakter, bistått med tips och råd i olika ärenden, skrivit artiklar, föreläst och fungerat som spindel i nätet för olika frågor, förutom de evenemang och projekt som Förbundsarenan under året haft. 

Majoriteten av medlemsförbunden har under året bidragit till Förbundsarenans verksamhet, till exempel genom styrelse- eller arbetsgruppsarbete, genom att representera alla förbund i stället för bara ett i olika sammanhang, genom innehållsproduktion på nätverksträffar, evenemang och till artiklar och som mentorer, föreläsare och inledare.

– År 2024 var ett händelserikt år och det är glädjande att så många av våra medlemsförbund aktivt både deltar i och bidrar till verksamheten, vilket betyder att den gemensamma arenan för samverkan fungerar och används. Våra verksamhet har landat rätt och då vi nu under år 2025, som är Förbundsarenans tioårsjubileum, tillsammans funderar framåt har vi mycket att ta med oss, säger verksamhetsledare Mari Pennanen.

Den 29 april samlades 30 personer till Förbundsarenans vårmöte. 17 av Förbundsarenans medlemsorganisationer var representerade på mötet. Vårmötet godkände årsberättelsen och bokslutet för år 2024, samt beviljade ansvarsfrihet för styrelsen och andra redovisningsskyldiga. I samband med vårmötet delades vandringspriset Årets förbund ut till Språkambassadörerna.

Efter vårmötet hölls en framtidsworkshop, där deltagarna med hjälp av olika metoder jobbade kring framtidsfrågor för civilsamhället och Förbundsarenan. Material från workshopen går vidare till Förbundsarenans styrelse, som jobbar kring en ny strategi för Förbundsarenans verksamhet.

95728_t.jpg

Sebastian Gripenberg är Förbundsarenans nya vice ordförande

NYHET. Förbundsarenans styrelse höll sitt konstituerande möte den 21 januari. Flera i styrelsen är nya och i samband med mötet bekantade sig styrelsen även med personalen samt med gällande styrdokument och aktuell verksamhet.Läs mera »
03.02.2026 kl. 09:14
95547_t.jpg

En gemensam riktning för påverkan, engagemang och samverkan

ARTIKEL. Förbundsarenans nya strategi tydliggör varför Förbundsarenan finns, vart vi är på väg och hur vi tillsammans med medlemsförbunden vill stärka civilsamhället på svenska i Finland. Strategin utarbetades under våren 2025 tillsammans med förbunden. Den här artikeln ger en samlad överblick av strategins innehåll och vad den innebär i praktiken för medlemsorganisationerna.Läs mera »
14.01.2026 kl. 12:02
95545_t.jpg

Verksamhetsåret 2025 präglades av förnyelse

ARTIKEL. År 2025 blev ett starkt år för Förbundsarenan. Inom ramen för verksamheten samlades totalt 380 personer från 135 organisationer, vilket visar på ett brett engagemang både inom och utanför medlemskåren.Läs mera »
14.01.2026 kl. 11:50
95252_t.jpg

Förbundsbarometern 2025: Ett välmående civilsamhälle i förändring

NYHET. För att fira Förbundsarenans jubileumsår, besökte Förbundsarenan alla medlemsförbund under 2025 i Besöksrundan. Syftet var att skapa en helhetsbild samt samla in uppdaterad information av de finlandssvenska förbunden och centralorganisationerna. Resultatet av Besöksrundan 2025 sammanställs nu i Förbundsbarometern 2025.Läs mera »
05.12.2025 kl. 13:01
94289_t.jpg

Från ensam verksamhetsledare till stark samhällsaktör

ARTIKEL. Efter tio år som verksamhetsledare lämnar Mari Pennanen Förbundsarenan – organisationen hon varit med och byggt upp från grunden till en stark röst för det finlandssvenska civilsamhället. Nu väntar nya utmaningar på Folkhälsan.Läs mera »
01.09.2025 kl. 14:58
94283_t.jpg

Rekrytering: Verksamhetsledare till Förbundsarenan

Vill du leda utvecklingen av civilsamhället på svenska i Finland? Förbundsarenan söker nu en ny verksamhetsledare som med engagemang, mod och struktur kan ta organisationen vidare.Läs mera »
01.09.2025 kl. 07:45
94181_t.jpg

Vem styr Förbundsarenan år 2026?

NYHET. På höstmötet är det dags att välja ny ordförande och nya styrelsemedlemmar till Förbundsarenan. Nu ber valberedningsutskottet om nomineringar. Läs mera »
19.08.2025 kl. 08:52
94115_t.jpg

Styrkan byggs genom samarbete

INGÅNGEN. Samarbete och nätverkande är viktigare än någonsin. Förbundsarenan vill vara och är mötesplatsen där idéer korsas, erfarenheter delas och gemensamma lösningar tar form – för ett demokratiskt och hållbart samhälle.Läs mera »
12.08.2025 kl. 10:02
93745_t.jpg

Tio sätt att uppvakta 10-åringen Förbundsarenan

ARTIKEL. Förbundsarenan fyller i år tio år och vi ber våra medlemsförbund om tio gåvor under året. Här är förslag på vad ni kan göra för att bidra till den gemensamma arenan för samverkan.Läs mera »
11.06.2025 kl. 08:24