Regionala träffar och stärkt feministiskt arbete

01.10.2025 kl. 06:47
Hösten 2025 fortsatte Förbundsarenan att besöka sina medlemsorganisationer. Här kan du läsa vad som var aktuellt hos Svenska Kvinnoförbundet vid tidpunkten för besöket.

Då inget val är aktuellt i samhället finns det tid för annat också i en politisk organisation. Svenska Kvinnoförbundet andas ut efter vårens kommunal- och välfärdsområdesval, och fokuserar nu på den egna organisationen. För de 29 lokalavdelningarna ska det bli regionala träffar och förbundet hoppas kunna ge dem olika verktyg för att stärka dem i det feministiska arbetet lokalt.

- Målet med vår feministiska politik är ett jämställt och jämlikt samhälle där mänskliga rättigheter förverkligas för alla. Vi vill bygga ett samhälle fritt från våld där kön inte begränsar människors möjligheter och frihet att forma samhället och sitt liv. Vår vision är ett samhälle där kvinnor deltar på alla nivåer och inom alla områden av beslutsfattandet, säger Agneta Udd-Saarela.

Svenska Kvinnoförbundet är en finlandssvensk politisk kvinnoorganisation som i sin verksamhet fungerar som Svenska folkpartiets kvinnoorganisation. 

- Feministiska perspektiv behövs i allt politiskt arbete. Det feministiska förändringsarbetet måste bedrivas genom lagstiftning mot olika former av diskriminering, men också genom att förändra strukturer och attityder. Ännu nästan 120 år efter att Kvinnoförbundet grundades behövs vi och speciellt nu då vi märker att feminismen upplever en backlash finns det mycket att göra, säger Agneta Udd-Saarela.

Inlägget har ursprungligen publicerats på Förbundsarenans sociala media under #besöksrundan2025.

96426_t.jpg

Bakom världens lyckligaste land finns civilsamhället

LEDARE. Finland är världens lyckligaste land mycket tackvare civilsamhället. Ändå kastar skuldbromen mörka skuggor över sektorn. Hur känns det då för Förbundsarenans nya verksamhetsledare att stiga in i rollen?Läs mera »
02.04.2026 kl. 08:21
96409_t.jpg

Juryn som ska välja årets tidskrift är redo

NYHET. Nomineringen av årets tidskrift 2026 har börjat. Från och med sjunde april kan vem som helst nominera vilken finlandssvensk tidskrift som helst till priset.Läs mera »
01.04.2026 kl. 08:54
96237_t.jpg

En intensivkurs i civilsamhället som en av demokratins grundpelare

BLOGG. Vad får människor att engagera sig i civilsamhället? Och varför spelar det egentligen så stor roll? För Ellen Ijäs gick frågorna på ett halvår från abstrakta funderingar till en konkret insikt om civilsamhällets betydelse för demokratin.Läs mera »
18.03.2026 kl. 15:14
95956_t.jpg

Goda nyheter för de finlandssvenska kulturtidskrifterna

NYHET. Konst- och kulturmyndigheten Kuvi har ökat sin utdelning till det finlandssvenska tidskriftsfältet. Även Förbundsarenan får ett ökat bidrag.Läs mera »
25.02.2026 kl. 13:19
95728_t.jpg

Sebastian Gripenberg är Förbundsarenans nya vice ordförande

NYHET. Förbundsarenans styrelse höll sitt konstituerande möte den 21 januari. Flera i styrelsen är nya och i samband med mötet bekantade sig styrelsen även med personalen samt med gällande styrdokument och aktuell verksamhet.Läs mera »
03.02.2026 kl. 09:14
95727_t.jpg

Nu söker vi Årets förbund 2026

NYHET. Vilket förbund utmärkte sig förra året? Vilket förbund har gjort något extra bra? Nominera till Årets förbund 2026 senast den 31 mars.Läs mera »
03.02.2026 kl. 08:23
95547_t.jpg

En gemensam riktning för påverkan, engagemang och samverkan

ARTIKEL. Förbundsarenans nya strategi tydliggör varför Förbundsarenan finns, vart vi är på väg och hur vi tillsammans med medlemsförbunden vill stärka civilsamhället på svenska i Finland. Strategin utarbetades under våren 2025 tillsammans med förbunden. Den här artikeln ger en samlad överblick av strategins innehåll och vad den innebär i praktiken för medlemsorganisationerna.Läs mera »
14.01.2026 kl. 12:02
95545_t.jpg

Verksamhetsåret 2025 präglades av förnyelse

ARTIKEL. År 2025 blev ett starkt år för Förbundsarenan. Inom ramen för verksamheten samlades totalt 380 personer från 135 organisationer, vilket visar på ett brett engagemang både inom och utanför medlemskåren.Läs mera »
14.01.2026 kl. 11:50
95252_t.jpg

Förbundsbarometern 2025: Ett välmående civilsamhälle i förändring

NYHET. För att fira Förbundsarenans jubileumsår, besökte Förbundsarenan alla medlemsförbund under 2025 i Besöksrundan. Syftet var att skapa en helhetsbild samt samla in uppdaterad information av de finlandssvenska förbunden och centralorganisationerna. Resultatet av Besöksrundan 2025 sammanställs nu i Förbundsbarometern 2025.Läs mera »
05.12.2025 kl. 13:01