Emilia Juslin är Förbundsarenans nya verksamhetsledare

idag kl. 07:00
NYHET. Förbundsarenan har valt en ny verksamhetsledare. Emilia Juslin kommer att leda de finlandssvenska förbundens gemensamma arena för samverkan. Hon ser fram emot att lära känna alla medlemsorganisationer närmare.

Bild: Johanni Larjanko

– Verksamhetsförutsättningarna inom tredje sektorn förändras i rasande takt, och då är det extra viktigt att samarbeta. Förbundsarenans verksamhet både behövs och gör skillnad och jag ser fram emot att fortsätta utveckla Förbundsarenans roll som en stark röst för civilsamhället, säger Emilia Juslin.

Hon har tidigare arbetat som sakkunnig inom kommunikation och medlemsverksamhet på Tekniska Föreningen i Finland (TFiF), där hon bland annat arbetat med verksamhetsutveckling, projektledning och medlemsrekrytering. Hon har tidigare arbetat inom ett flertal andra finlandssvenska föreningar och förbund.

- Förbundsarenan erbjuder en värdefull plattform för samverkan, med 68 medlemsorganisationer som representerar ett brett fält. Jag ser fram emot att få lära känna medlemsorganisationerna bättre och att utveckla möjligheter till nya former av samverkan, fortsätter Emilia.

Stort intresse att axla verksamhetsledarrollen

Förbundsarenan fick in 21 ansökningar till jobbet som verksamhetsledare. Vi är glada för det stora intresset och tackar alla sökande.

- I valet av verksamhetsledare betonade vi påverkansarbete, finansieringsinsikter i både teori och praktik samt erfarenhet av personal- och projektansvar. Därtill efterlyste vi en person med förståelse för civilsamhällets situation samt framåtanda och vilja att vara med och utveckla det framåt. I Emilia hittade vi den bästa kombinationen av dessa egenskaper och därtill en enorm utvecklingspotential. Vi ser fram emot att välkomna Emilia ombord för att lotsa Förbundsarenan vidare som en central samverkande aktör för förbunden i Svenskfinland, säger Förbundsarenans ordförande Linnéa Henriksson om rekryteringsprocessen.

Emilia inleder med att jobba deltid vid sidan av sin föräldraledighet och tillträder på heltid från och med den 7 april 2026. Fram till dess fungerar Nadina Vihinen som tillförordnad verksamhetsledare.

Vi hälsar Emilia välkommen till Förbundsarenan!

94289_t.jpg

Från ensam verksamhetsledare till stark samhällsaktör

ARTIKEL. Efter tio år som verksamhetsledare lämnar Mari Pennanen Förbundsarenan – organisationen hon varit med och byggt upp från grunden till en stark röst för det finlandssvenska civilsamhället. Nu väntar nya utmaningar på Folkhälsan.Läs mera »
01.09.2025 kl. 14:58
93745_t.jpg

Tio sätt att uppvakta 10-åringen Förbundsarenan

ARTIKEL. Förbundsarenan fyller i år tio år och vi ber våra medlemsförbund om tio gåvor under året. Här är förslag på vad ni kan göra för att bidra till den gemensamma arenan för samverkan.Läs mera »
11.06.2025 kl. 08:24
93684_t.jpg

Robban Nilsson går vidare – men lämnar inte tredje sektorn 

ARTIKEL. Robert Nilsson har efter knappa tre år på Förbundsarenan valt att gå vidare till ett annat jobb. Både vi kollegor och våra medlemsförbund kommer att sakna den alltid lika energiska, entusiastiska och humoristiska Robban. Läs mera »
04.06.2025 kl. 09:06
93349_t.jpg

Medlemsförbunden bidrar till Förbundsarenans verksamhet

ARTIKEL. Organisationskonferensen, finansieringskällor och tidskriftsfrågor. Bland annat det var aktuellt under år 2024 – ett händelserikt år då nästan alla medlemsorganisationer igen deltog i verksamheten.Läs mera »
05.05.2025 kl. 08:09
92978_t.jpg

EU:s lönetransparensdirektiv – Vad innebär det och hur påverkar det dig?

ARTIKEL. Den europeiska arbetsmarknaden genomgår en stor förändring med EU:s nya lönetransparensdirektiv, som syftar till att minska löneskillnaderna mellan kvinnor och män. Också i förbunden behövs insikt i direktivet, och här lyfter Charlotta Olkinuora på Navigator Partners fram vad vi behöver veta.Läs mera »
27.03.2025 kl. 14:29
91740_t.jpg

Fem tips för regeringen – så kan den rycka ut för att stödja civilsamhället

ARTIKEL. Regeringen bör göra det enklare för privatpersoner och företag att stödja civilsamhället, skriver Robert Nilsson.Läs mera »
27.11.2024 kl. 08:40
91700_t.jpg

Studiebesök ger nya intryck och inspiration

ARTIKEL. I det dagliga arbetet är det ibland lätt att bli förlorad i arbetsrutiner och vardag där den stora bilden glöms bort. Därför är det så viktigt att ge sig själv en möjlighet till nya intryck.  Läs mera »
21.11.2024 kl. 10:42
91404_t.jpg

Långa processer för att få insamlingslov

ARTIKEL. Allt fler organisationer ser behov av att finansiera sina verksamheter genom donationer, men vägen dit kan vara lång och krävande. På senaste Förbundsforum delade Natur och Miljö samt Språkambassadörerna med sig sina erfarenheter av att ansöka om insamlingslov och börja be om donationer. Läs mera »
28.10.2024 kl. 08:21