Webbinarium: Hur skyddar du din dator

27.05.2020 kl. 10.00 – 11.00

Hur skyddar du din dator? Vilka typer av hot och risker finns det och vad lönar det sig att tänka på? Välkommen med på ett webbinarium där vi går igenom grunderna.

Bildningsalliansen, SFV och Förbundsarenan erbjuder ett webbinarium om datasäkerhet som stöd för föreningar, förbund och aktörer inom fria bildningen. Tidigare under våren har vi i en serie webbinarier tagit upp hur du arrangerar digitala möten, om Zoom, om Microsoft Teams och om Google Hangout/Meet. Dessa kan du ta del av här.

Föreläsare är Johanni Larjanko från Bildningsalliansen som länge har jobbat digitalt och har bred erfarenhet av olika digitala verktyg och arbetssätt.

Webbiariet är gratis. Du behöver inta ha förhandskunskaper eller konton i tjänsterna. Vi presenterar hur du kommer igång, vad du behöver och de viktigaste funktionerna.  Du kommer också ha gott om tid till att ställa frågor och dela med sig av egna erfarenheter.

Innehåll:

  • Vad du behöver för att komma igång (programvara)
  • Gratisskydd och skydd som kostar
  • Vilka typer av hot/risker det finns och hur skiljer de sig åt.
  • Antivirus-skydd
  • VPN
  • Lösenord 
  • Din webbkamera och mikrofon
  • Sociala medier
  • Vad göra om du tror att du blivit hackad
  • Exempel på mer avancerade skydd
  • Tips på var du kan lära dig mera

Anmäl dig senast den 26.5 via denna länk (du kommer till SFV:s anmälningssida)



Plats
Vid din dator