Tips för ett mer engagerat civilsamhälle

30.07.2024 kl. 10:29
ARTIKEL. Hur ser framtidens engagemang ut? Hur kommer medlemskap att se ut och hur kan förbund och föreningar engagera nya medlemmar? Engagerade studerande lyfter fram hur vi gör människor delaktiga.

Text och foto: Nadina Vihinen

Förbundsarenan har under våren haft ett samarbete med Handelshögskolan vid Aalto-universitetet. Studeranden vid Capstone-kursen Organizational Analysis har använt Förbundsarenan som utgångspunkt i studier kring utmaningarna för organisationerna i civilsamhället.

En utmaning vi lyfta fram handlade om det förändrade engagemanget. Utmaningen med att engagera såväl gamla som nya medlemmar är något flera medlemsförbund lyft upp i den senaste Förbundsbarometern.

Föreningsaktivitet förenar nytta med nöje

Den fjärde sektorn, med lösare former av engagemang och digitala rörelser som #MeToo och #BlackLivesMatter, växer och erbjuder andra former för engagemang som för en del är mer attraktiva än traditionella föreningar. Trots detta söker många fortfarande gemenskap i föreningar och förbund.

Gruppen med studerande vid Aalto-universitetet som jobbade kring detta tema gav flera förslag hur man kunde locka fler medlemmar och frivilliga till föreningar:

  • Lyft fram de personliga fördelarna med föreningsaktivitet, som positiva hälsoeffekter, nätverk och arbetslivserfarenhet.
  • Validera frivilligas kunskaper, exempelvis genom intyg eller samarbete med läroinrättningar för studiepoäng.
  • Ha enkel åtkomst till information om medlemskap och frivilligarbete, tydligt beskriva förväntningar, förmåner och effekter av engagemang.

Hot mot delaktighet och hur man undviker dem

Arbetsgruppen identifierade även flera hot mot delaktighet och gav förslag på hur man kan motverka dem:

  1. För bred verksamhetsbild: En specifik och tydlig vision skapar engagemang.
  2. Otydliga krav: Klargör vilka förhandskunskaper som krävs och tidskrav, samt erbjud stöd och utbildning.
  3. Oklart vad man bidrar till: Visa tydligt effekterna av frivilligas insatser.
  4. Otacksamt slitgöra? Var tydlig med uppgifter och förmåner, tacka alltid för insatsen och visa de sociala och hälsomässiga fördelarna.
  5. Stel och gammaldags organisation: Var öppen för nya idéer och undvik att fastna i traditioner.
  6. Ekonomin: Hantera osäkra och ojämna intäkter genom att diversifiera inkomstkällorna och samarbeta med andra organisationer.

Vägen framåt

För att öka engagemanget inom civilsamhället bör vi utnyttja våra styrkor och vara öppna för utveckling. Utbildning för förtroendevalda kan skapa förutsättningar för framsteg. Då styrelsen känner sig säker i sitt uppdrag och har en klar bild av arbetet, mår organisationen bra och engagerar sina medlemmar.

Arbetsgruppen med studerande vid Aalto-universitetet ansåg även att föreningar bör fokusera på aktiviteter för medlemmar och målgrupp istället för administration. Nätverkande och delade resurser kan utveckla organisationen utan att belasta ekonomin. Samarbete ger frihet och föder engagemang.

För civilsamhällets överlevnad är inkluderande verksamhet avgörande. Genom att öppna upp för finskspråkiga och invandrare kan organisationen få nya insikter och innovativa lösningar.

Läs rapporten här.

Rapporten innehåller också en sexstegsmodell för en kampanj med mål att få nya medlemmar (bilaga 1-2, s. 17-20) och en guide för förtroendevalda (bilaga 4, s. 22-31).
 

Förbundsarenan ordnar nätverksträffar kring tvåspråkighet samt mångkulturellt och inkluderande arbete under hösten 2024. 

Civilsamhället har ett viktigt försprång i den snabba AI-utvecklingen

INGÅNGEN. AI kommer att revolutionera vår arbetskultur och civilsamhället behöver ta ett aktivt, strategiskt grepp om utvecklingen i stället för att närma sig den sporadiskt. Samtidigt blir det mänskliga ledarskapet allt viktigare. Där har civilsamhällets sin största styrka, i att skapa delaktighet och engagemang.Läs mera »
04.05.2026 kl. 00:03

Två nya medlemmar i Förbundsarenan

NYHET. Förbundsarenans vårmöte den 29 april samlade deltagare i Helsingfors och online. Två nya medlemmar antogs, och nätverket fortsätter växa och förstärkas.Läs mera »
30.04.2026 kl. 10:48

Nedskärningarna i STEA-bidrag drabbar både effektivitet och jämlikhet

UTTALANDE. De kraftiga nedskärningarna i STEA-bidragen och förändringen i bidragsfördelningen riskerar att försvaga civilsamhällets verksamhetsförutsättningar ytterligare. Förbundsarenan varnar också för att nedskärningarna riskerar orsaka ett ökat tryck på den offentliga sektorn.Läs mera »
23.04.2026 kl. 17:40

Årets förbund 2026 – Finlands Svenska Scouter stärker framtidstro och gemenskap bland unga

NYHET. Finlands Svenska Scouter har tagit en aktiv roll i att stärka ungas välbefinnande, delaktighet och framtidstro i en tid präglad av osäkerhet. Detta engagemang belönas nu med utnämnandet Årets förbund 2026. Läs mera »
29.04.2026 kl. 12:50

Bakom världens lyckligaste land finns civilsamhället

LEDARE. Finland är världens lyckligaste land mycket tackvare civilsamhället. Ändå kastar skuldbromen mörka skuggor över sektorn. Hur känns det då för Förbundsarenans nya verksamhetsledare att stiga in i rollen?Läs mera »
02.04.2026 kl. 08:21

Juryn som ska välja årets tidskrift är redo

NYHET. Nomineringen av årets tidskrift 2026 har börjat. Från och med sjunde april kan vem som helst nominera vilken finlandssvensk tidskrift som helst till priset.Läs mera »
01.04.2026 kl. 08:54

En intensivkurs i civilsamhället som en av demokratins grundpelare

BLOGG. Vad får människor att engagera sig i civilsamhället? Och varför spelar det egentligen så stor roll? För Ellen Ijäs gick frågorna på ett halvår från abstrakta funderingar till en konkret insikt om civilsamhällets betydelse för demokratin.Läs mera »
18.03.2026 kl. 15:14

Goda nyheter för de finlandssvenska kulturtidskrifterna

NYHET. Konst- och kulturmyndigheten Kuvi har ökat sin utdelning till det finlandssvenska tidskriftsfältet. Även Förbundsarenan får ett ökat bidrag.Läs mera »
25.02.2026 kl. 13:19

Sebastian Gripenberg är Förbundsarenans nya vice ordförande

NYHET. Förbundsarenans styrelse höll sitt konstituerande möte den 21 januari. Flera i styrelsen är nya och i samband med mötet bekantade sig styrelsen även med personalen samt med gällande styrdokument och aktuell verksamhet.Läs mera »
03.02.2026 kl. 09:14