Med rätt förutsättningar blir det lätt

30.08.2024 kl. 11:00
BLOGG. Hur är det att sitta i styrelsen för Förbundsarenan? Och hur känns det att vara ny i ett sammanhang? Med snart ett års erfarenhet har Emelie Möllerström funderat kring detta i sin blogg.

Text: Emelie Möllerström

Känslan av att vara ny i ett sammanhang kan ibland göra en nervös. Vissa kanske är lite försiktiga i början och försöker känna in stämningen, ”på vilket sätt fungerar denna grupp”, ”hurdan jargong är det här”.

Det kan även kännas lite nervöst att som ny i ett sammanhang fundera vad man själv har att ge, på vilket sätt ens kunskap och erfarenheter kan vara till nytta.

Jag upplever att man får en bra introduktion till sin uppgift och det som man förväntas göra.

Min upplevelse av att vara med i styrelsen för Förbundsarenan är positiv. Det är roligt att gå på möten och träffa de andra styrelsemedlemmarna, diskutera ärenden och besluta om dem. Jag får inspiration av de andra styrelsemedlemmarna, ordförande och Förbundsarenan som organisation.

Jag upplever att jag fått en bra introduktion till min uppgift och det som jag förväntas göra. Det finns en eftertanke och en väg för nya styrelsemedlemmar, så att vi kan göra vårt bästa utifrån rätt förutsättningar. Varje möte är mycket väl förberett, trots att det är många punkter på agendan inför mötena så går det smidigt.

Arbetet som Förbundsarenan gör är mycket viktigt och för mig känns det som ett meningsfullt uppdrag. Uppgiften att gemensamt samla förbund med olika målgrupper är inte alltid en lätt uppgift, men mycket viktig. Kanske märks det just extra mycket i dessa tider. Som ensam aktör kan det vara svårare att påverka, men när man är tillsammans och samarbetar för en gemensam sak kan man bli starkare och komma längre.

En förebild för de andra, någon att vända sig till för att se exempel.

Förbundsarenan, förbundens arena, den gemensamma spelplanen för alla svenskspråkiga förbund. En förebild för de andra, någon att vända sig till för att se exempel. Ett ställe att samlas för att utbyta idéer i små som stora organisationer.

Hur har det varit att vara med i Förbundsarenans styrelse? Jag får frågan efter lite mer än ett halvt år i styrelsen. Med rätt förutsättningar blir det lätt.

Emelie Möllerström är verksamhetskoordinator på Svenska pensionärsförbundet och valdes till styrelsemedlem för peridoen 2024-2025. Emelie är ny på denna post, men hon har tidigare erfarenhet av annat styrelsearbete.

94574_t.jpg

Sluta säga att det finns för många organisationer

INGÅNGEN. Som verksamhetsledare på Förbundsarenan har jag otaliga gånger hört påståendet att det finns för många förbund och föreningar i Svenskfinland. Varje gång har jag velat poängtera det som borde vara självklart: det är bara en grupp människor som har rätt att avgöra om en förening behövs och det är medlemmarna.Läs mera »
30.09.2025 kl. 15:25
94388_t.jpg

Att testamentera till en ideell organisation

BLOGG. Varför talar vi inte mera om testamenten? Är testamenten tabu, enkelt, svårt? Det här är några frågor som Camilla Sederholm funderat på i sin roll att hjälpa Förbundsarenans 68 medlemsförbund att staka ut vägar till nya finansieringsmöjligheter. Läs mera »
11.09.2025 kl. 11:01
94289_t.jpg

Från ensam verksamhetsledare till stark samhällsaktör

ARTIKEL. Efter tio år som verksamhetsledare lämnar Mari Pennanen Förbundsarenan – organisationen hon varit med och byggt upp från grunden till en stark röst för det finlandssvenska civilsamhället. Nu väntar nya utmaningar på Folkhälsan.Läs mera »
01.09.2025 kl. 14:58
94283_t.jpg

Rekrytering: Verksamhetsledare till Förbundsarenan

Vill du leda utvecklingen av civilsamhället på svenska i Finland? Förbundsarenan söker nu en ny verksamhetsledare som med engagemang, mod och struktur kan ta organisationen vidare.Läs mera »
01.09.2025 kl. 07:45
94288_t.jpg

Mod att förändra – vem är årets ordförande 2025?

NYHET. Mod att göra förändring eller möta förändring. Det lyfter juryn som ska utse årets ordförande fram när det nu är dags att nominera kandidater. Skulle din förbundsordförande vara värd vandringspriset? Nu kan du nominera!Läs mera »
29.08.2025 kl. 13:44
94181_t.jpg

Vem styr Förbundsarenan år 2026?

NYHET. På höstmötet är det dags att välja ny ordförande och nya styrelsemedlemmar till Förbundsarenan. Nu ber valberedningsutskottet om nomineringar. Läs mera »
19.08.2025 kl. 08:52
94127_t.jpg

Tala mer ekonomi – våga sälja din ”dammsugare”

BLOGG. Ny höst och nya tag för förbund och organisationer i arbetet kring olika finansieringskällor. Projektledare Camilla Sederholm lyfter fram att pengar finns, men utmaningen är att kanalisera dem till den egna organisationen.Läs mera »
13.08.2025 kl. 07:02
94115_t.jpg

Styrkan byggs genom samarbete

INGÅNGEN. Samarbete och nätverkande är viktigare än någonsin. Förbundsarenan vill vara och är mötesplatsen där idéer korsas, erfarenheter delas och gemensamma lösningar tar form – för ett demokratiskt och hållbart samhälle.Läs mera »
12.08.2025 kl. 10:02
93871_t.jpg

Bredda ditt nätverk över språkgränserna

NYHET. Vill du knyta kontakter över språkgränserna? Är du nyfiken på hur arbetet inom en finsk civilsamhällesorganisation ser ut? Då ska du anmäla dig till Järjestöhopping.Läs mera »
11.08.2025 kl. 12:06