Modiga åsikter gällande Förbundsarenan efterlyses

14.01.2025 kl. 07:46
NYHET. Hur står det till i Förbundsarenans medlemsorganisationer? Vad händer i år och hur ser förbunden framåt? Förbundsarenan kommer att fira sitt tioårsjubileum genom att låta göra en extern utvärdering och en besöksrunda.

Förbundsarenan firar år 2025 tio år som organisation i denna form. Som en del av firandet vill vi låta utvärdera effekterna av Förbundsarenans verksamhet under de tio första åren. Utvärderingen kommer att göras av forskare Siv Sandberg under vintern och våren.

– Förbundsarenan har gått från klarhet till klarhet. Men för att inte stagnera är det bra om någon tittar på oss utifrån, säger Förbundsarenans ordförande Linnéa Henriksson.

Målet är att utvärdera och presentera effekterna och betydelsen av Förbundsarenans tioåriga verksamhet. Rapporten blir samtidigt också en viktig del i styrelsens strategiska arbete, då styrelsen jobbar för att ta fram förslag till ny strategi. Nuvarande strategi är en uppdatering på den tidigare, och gäller ännu för i år.  

– Förbundsarenan, precis som de flesta andra finlandssvenska organisationer, hittar inga enkla jämförelseobjekt bland andra organisationer då det ofta inte är fruktbart att direkt jämföra sig med finska organisationer på grund av storlek, omfattning eller annat. Det gör att det kan vara svårt att veta om det man gör på riktigt är bra, eller om man alls lever upp till förväntningarna. Därför är det fantastiskt att vi nu kommer att få ta del av en extern utvärdering, säger Linnéa Henriksson.

Då den externa utvärderingen huvudsakligen blickar bakåt, så kommer Förbundsarenan detta år också att blicka framåt tillsammans med medlemsförbunden genom en besöksrunda. Förbundsarenans medarbetare kommer att besöka alla medlemsförbund, både för att kartlägga behov och önskemål, men också för att bygga kontakter och diskutera den gemensamma arenan för samverkan.

– Jag uppmanar alla medlemsorganisationer att friskt och modigt framföra det de tänkt på gällande Förbundsarenan. Många är väldigt artiga, men alla vinner på att åsikter och insikter lyfts fram. Fundera gärna på förhand vad ni som organisation behöver för stöd och vad Förbundsarenan kan bidra med, uppmanar ordförande Linnéa Henriksson.

Inbjudningar till att boka in besök i besökrundan kommer per epost till medlemsförbundens verksamhetsledare. Om du vill boka in besöket redan nu, ta kontakt med verksamhetskoordinator Nadina Vihinen.

Verksamhetsledare Mari Pennanen genomförde åren 2015-2016 en besöksrunda då Svenska studieförbundet stod inför en ny situation. Resultaten sammanfattades i Förbundsbarometern 2017 och de tankar som medlemsförbunden då lyfte fram och bidrog med har lagt grunden för det Förbundsarenan är idag.

93811_t.jpg

Ny resurs för arbetet kring finansieringskällor

I augusti börjar Camilla Sederholm som projektledare för Finansieringskällor 2.0. Under hösten kommer Camilla att inom projektet att fortsätta utveckla stödformer för förbund som vill börja jobba med någon ny finansieringskälla.Läs mera »
18.06.2025 kl. 13:52
93745_t.jpg

Tio sätt att uppvakta 10-åringen Förbundsarenan

ARTIKEL. Förbundsarenan fyller i år tio år och vi ber våra medlemsförbund om tio gåvor under året. Här är förslag på vad ni kan göra för att bidra till den gemensamma arenan för samverkan.Läs mera »
11.06.2025 kl. 08:24
93738_t.jpg

Tio år av stöd för utveckling och kompetenshöjning har gett resultat

NYHET. Då civilsamhällets verksamhetsförutsättningar utmanas har Förbundsarenan som gemensam arena för de finlandssvenska förbunden visat sig fungera bra. Det visar en extern utvärdering som gjorts av Siv Sandberg då Förbundsarenan firar tio år.Läs mera »
10.06.2025 kl. 08:00
93684_t.jpg

Robban Nilsson går vidare – men lämnar inte tredje sektorn 

ARTIKEL. Robert Nilsson har efter knappa tre år på Förbundsarenan valt att gå vidare till ett annat jobb. Både vi kollegor och våra medlemsförbund kommer att sakna den alltid lika energiska, entusiastiska och humoristiska Robban. Läs mera »
04.06.2025 kl. 09:06
93683_t.jpg

Kampanjen Engagera nådde över 100000 personer

NYHET. Under våren 2025 koordinerade Förbundsarenan en synlighetskampanj kring engagemang för att visa på olika sätt att engagera sig. 26 organisationer deltog i kampanjen och tillsammans lyfte vi temat mycket brett med stor synlighet som resultat.Läs mera »
04.06.2025 kl. 08:27
93655_t.jpg

Internationellt erfarenhetsutbyte ger nya perspektiv

BLOGG. Trots olika förutsättningar ger utbyte med kollegor från andra länder insikter om de egna arbetsmetoderna. Det har Annica Wahrman reflekterat över efter sitt deltagande i Erasmus+ kursen Team Work as a Means for Enhancing Productivity i Prag.Läs mera »
02.06.2025 kl. 06:34
93617_t.jpg

Starka team byggs genom närvaro och sårbarhet

BLOGG. Vi arbetar i olika grupper men reflekterar sällan kring hur vi kan göra samarbetet mer produktivt och effektivt. Susanna Elenius delar med sig av insikter från en kurs i temat.Läs mera »
28.05.2025 kl. 09:38
93586_t.jpg

Problemlösning och beslutsfattande – på kurs i Rom

BLOGG. Konflikter på jobbet handlar ofta om bristande kommunikation. Det reflekterar Camilla Sederholm kring efter kursen Problem Solving and Decision Making som hon deltog i via Förbundsarenans Erasmus+-mobilitetsprojekt.Läs mera »
26.05.2025 kl. 13:06
93475_t.jpg

Vill din organisation bidra till nästa steg i projektet kring finansieringskällor?

NYHET. Förbundsarenan har sedan år 2022 arbetat med stöd till förbund och föreningar kring olika former av finansieringskällor. Projektet fortsätter åtminstone ännu i höst, men då med andra krafter eftersom Robban Nilsson går vidare.Läs mera »
16.05.2025 kl. 07:33